Halák je vo forme, vychytal ďalšie víťazstvo, stál sa prvou hviezdou

10.10.2013 Celý región

New York (TASR) -Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák vychytal v nočnom zápase zámorskej NHL ďalšie víťazstvo a aj vďaka nemu zdolali hráči St. Louis obhajcov trofeje Chicago 3:2, keď víťazný gól strelil 21 sekúnd pred koncom Alexander Steen. Dvadsaťosemročný gólman pochytal 26 striel, mal 92,9-percentnú úspešnosť a bol to jeho tretí triumf v treťom zápase prebiehajúcej sezóny. Po stretnutí ho vyhlásili za prvú hviezdu duelu. Nezdolaní "Bluesmani" figurujú na druhej priečke Západnej konferencie.

O osude vyrovnaného duelu v St. Louis rozhodla chyba hráčov Chicaga v závere, keď po strate puku prepadli v útočnom pásme a domáci sa dostali do brejku troch proti jednému. S pukom sa rútil Alexander Steen, ktorý to zobral na seba, neprihral a tvrdou strelou prepálil brankára Coreyho Crawforda. Svojím tretím gólom v sezóne rozhodol 21,1 sekundy pred koncom o ďalšom víťazstve Blues, ktoré vyrovnalo najlepší vstup do sezóny zo sezón 1969/70 a 1993/94. "Odohrali sme dobrý zápas s minimom chýb, ale v závere sme úplne zlyhali. Pustiť súpera do brejku pár sekúnd pred koncom je neospravedlniteľné. Mali sme dostať zápas minimálne do predĺženia," hneval sa kouč Chicaga Joel Quenneville.

Halák pochytal 26 striel

Halák pochytal 26 striel súpera a viackrát podržal svoj tím. Za vyrovnaného stavu zlikvidoval nájazd Patricka Sharpa, ktorého perfektne vysunul do úniku Michal Handzuš. "Hrať proti Chicagu je vždy veľká vec. Chalani dnes hrali veľmi dobre, držali sa plánu a v závere sme mali aj šťastie. Sústredil som sa na každú strelu, dôležité je puky nevyrážať," povedal slovenský brankár, ktorému Patrick Kane pokazil sériu 111 minút a 52 sekúnd bez inkasovaného gólu. Jeho krajania v drese súpera - útočníci Handzuš a Marián Hossa vyšli bodovo naprázdno. Prvý menovaný strávil na ľade takmer 15 minút, zaznamenal jeden strelecký pokus a dve "mínusky". Hossa hral o pol minúty dlhšie, Haláka ohrozil trikrát a mal jeden mínusový bod. Blues otvorili skóre po Hossovej chybe, keď jeho rozohrávku v strednom pásme zachytil Patrick Berglund a prihral na gól Vladimirovi Tarasenkovi.

Budaj ostal na laviček, prednosť dostal Price

V Calgary vyhrali domáci Flames nad Montrealom 3:2. V bránke hostí dostal pred Petrom Budajom prednosť Carey Price. Flames viedli 3:0, nakoniec sa o víťazstvo triasli do posledných sekúnd. Svoj tretí gól v sezóne, ku ktorému pridal aj asistenciu strelil 18-ročný center a draftová šestka z roku 2013 Sean Monahan, ktorý tak bodoval vo všetkých štyroch zápasoch v NHL. S piatimi bodmi je na čele tímovej produktivity spoločne s českým útočníkom Jiřím Hudlerom. "Niekedy mám pocit, či mu nemám skontrolovať rodný list a zistiť či má naozaj len 18 rokov. Hrá s chuťou, s nasadením a darí sa mu. Je to špeciálny hráč," povedal o vychádzajúcej hviezde tréner Calgary Bob Hartley. V bránke Calgary podal vynikajúci výkon autor 33 úspešných zásahov Joey MacDonald.

Králi stratili vedenie 3:0, vyhrali až po predĺžení

V Los Angeles viedli domáci Kings po prvej tretine nad Ottawou po dvoch góloch Dustina Browna a jednom Jeffa Cartera 3:0, ale nakoniec na víťazstvo potrebovali až predĺženie. Senátori strelili v ďalšom priebehu tri góly, na 3:3 vyrovnal v 56. minúte český útočník Milan Michálek. V predĺžení však "králi" potrestali vylúčenie Clarka MacArthura a Carter svojim druhým gólom v zápase a štvrtým v sezóne rozhodol. Kanonier pred bránkou tečoval strelu Mika Richardsa. "Spravil to perfektne, stačilo mi len prísť pred bránku a položiť hokejku na ľad," pochválil Carter svojho dlhoročného spoluhráča a spolubývajúceho na tripoch. Ottawe chýbal pre zranenie elitný center Jason Spezza, na ktorého mieste nastúpil v prvom útoku Stephane Da Costa.

sumáre:

ST. LOUIS - CHICAGO 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Góly: 16. Tarasenko (Berglund), 29. Backes (Pietrangelo, Oshie), 60. Steen (Pietrangelo, Bouwmeester) - 18. Kane (Sharp, Toews), 30. Toews (Kane, Sharp). Brankári: HALÁK - Crawford, strely na bránku: 34:28.

CALGARY - MONTREAL 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
Góly: 10. Monahan (Stempniak), 19. Bärtschi (Monahan), 37. Glencross (Wideman, Hudler) - 38. Subban (Pacioretty, Markov), 51. Eller (Galchenyuk, Subban). Brankári: MacDonald - Price, strely na bránku: 25:35.

LOS ANGELES - OTTAWA 4:3 po predĺžení (3:0, 0:1, 0:2 - 1:0)
Góly: 7. Brown, 13. Carter (Richards), 18. Brown (Carter, Kopitar), 61. Carter (Richards, Kopitar) - 27. Pageau (Condra, Corvo), 46. Ryan (Karlsson, Phillips), 56. M. Michálek (Corvo, Ryan). Brankári: Quick - Anderson, strely na bránku: 32:25.